+ Yorum Gönder
8. Sayfa BirinciBirinci ... 356789101113 ... SonuncuSonuncu
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Türkmenistan yaşam ve çalışma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma

  ya arkadaş nekadar enteresan yorumlar var. bi deporttur tutturmuslar. karı kız denıyo baska bısey yazılmıyo, ailesi ile giden kimse yokmu acaba adam gibi yorum yapacak. carsısı pazarı neresı, ne yenır ne ıcılır, ınsanları nasıldır, sosyal hayatı nasıldır, gecelerı karınla gıdebılecegın bı mekan varmıdır, cocuklarımızın egıtım olayını nasıl cozerız, sınema kafeler nasıldır. aylık nasıl bır eve kac para kıra verırız. turkıyede 2000 -3000 tl alan ınsanın hayat sartlarını gozeterek turkmenıstanda nasıl bır yasam surulur. bılgı verırsenız cook sevınırım.
  ozellıkle askabatta yasam nasıl olur
  Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma frmacil sekizinci 8 sayfa Cevap: türkmenistan yaşam ve çalışma

 2. Ziyaretçi
  ben turkıyeden turkmenıstana gıtsem nasıl davranırlar iyimı kotumu bu korkutan benı baskentıne gıtmek ıstıyorum askabata

 3. Ziyaretçi
  ya arkadas bız kıme ınanacagız turkmenıstan hakında herkez bısı dıyor ıyımı kotumu bu nasıl bır ulke yaa benım kız arkadasım var turkmen onların memklewketıne gıtmeye korktum sımdı nasıl bır yerdır anlatyıslara gore yaa harbıden tırstım sımdı neden sevmıyorlar turklerı anlamıs degılım halaonlar turkıyeye gelıyor rahat rahat bız turkmenıstana gıdemıyoruz gıtsekte rahat edemıyoruz bu nedır ya bole ıyı bılen bana anlatsın orayı..

 4. Ziyaretçi
  Ya arkadaşlar ben türkmenistana gideceğim şeker var kaç kutu ilaç götürebilirim bilen varsa yazabilirmi saygılarımla.

 5. Ziyaretçi
  hadi canım sende Türkler uçkur için geliyor diyorsun, namuslu kadına kim bulaşır. Uçkur düşkünlüğü yaparken bile, bakarsın gevşek kadın cesaret alırsın. Ağırbaşlı bir kadına kolay kolay kim yapacak. Oradaki kadınlar sütten çıkmış ak kaşık ama Türkler uçkuru düşkün. Tek taraflı yapılmıyor o işler. Diyorsunki biz Türkiye'de yapsak ne dersiniz. Valla yapabiliyorsan, bakan kadın varsa yap hiç umurumda olmaz sonuçda iki kişinin arasında rıza ile olan şeyler. Hani çirkine bakan olmamış namusluyum diye dolanmış hesabı olmasında.

 6. Ziyaretçi
  Türkmenlere cevap:
  Oranın ekmeğini tuzunu yiyoruz, doğru ama bunu yemeden yaşayamayız, ve karşılığını hem çalışarak hem gıdayı pahalı alarak fazlasıyla ödüyoruz.
  Yüksek maaş alıyor türkler deniliyor, o zaman türkmenler kendi inşaatlarını ve elektrik tesislerini kendileri yapsınlar ya da ruslara yaptırsınlar, neden türkler yapıyor, çünkü kaliteli iş yapıyoruz ve uygun fiyata yapıyoruz. gerçekler bunlar, bunun için kimsenin sinirlenmeye nefret etmeye hakkı yoktur. biz yapmasak daha büyük ülkeler gelip sömürerek daha pahalıya yapacaklar bu işi. emin olun türkler fransızlardan da ruslardan da daha iyi tesisleri daha ucuza inşaa ediyor.
  Türklerin orada yaptığı yanlışlar gerçekten kötü, kabul edilemeyecek kadar hem de. Bunun ise çarpık bir devlet yönetimi, polis, rüşvet ilişkisi ile çözülmesi imkansız. rüşvet alınmadan, yasaya aykırı davrananların hepsi hapse atılsa ve deport edilse bu kesinlikle duyulur ve niyeti bozuk olanlar ülkenize bir daha adımını atmaz. oysaki rüşvetle serbest bırakılma bunun devam etmesine açık kapı bırakıyor. bunun haricinde gerçekten bir türkmen kızın bir türkü sevmesi de çok doğal, sonuçta bir fransızı da sevebilir, rus u da. bunu ayıplayıp kızın bir şikayeti yokken türklerin cezalandırılması gerçekten yanlış. bunların bazen olduğunu duyuyoruz maalesef.

  Türklere cevaben:
  bu coğrafyaya gidenlerin %50 sine yakını maalesef şuuru oturmamış eğitimli cahillerimiz maalesef bir azgınlık psikolojisi içinde buraya geliyorlar. aslında o insanlar Türkiye de de aynı azgınlıkla yaşıyorlar ancak türk kadını artık malını iyi tanıdığı için erkeği zorluyor. Eski sscb ülkelerinin kadınları ise fakirlik ve erkeklerinin dengesizliği + sahip çıkmazlığı yüzünden kadına hasret sevgi dolu (!) türk erkeğini duygusal ve maddi kurtuluş olarak görüyor. Gerçekten birbirini seven ve düzgün aileler kuran arkadaşlarımızı bu cümlenin haricinde tutuyorum. sonuçta hepimiz insanız, farklı milletlerden iki insanın birbirini sevmesi çok doğal. yukarıdaki azgın ifadesi çoğunlukla türkiyede abaza olarak nitelendirdiğimiz ama türki cumhuriyetlerde nedense kazanova kesilen ezik hıyartolar ve zaten türkiye de evli olan orta yaş ve üstü sapmaya meyilli amcalar için geçerli çoğunlukla.
  bunları söyleyerek ve yadırgayarak kusursuz bir insan olduğumu ima etmiyorum. sadece şuurlu olmak gerekliliğine vurgu yapıyorum, insan olmanın farkına yani.

  günlük hayata gelecek olursak;
  pazarı çarşıyı sormuşsunuz, sebze meyve pahalı, su çok az, su pahalı, yemek kültürü anadolunun çok çeşitli ve güzel ağız tadından uzak.
  buraya cenneti bulmaya gelmeyi hayal etmeyin, sadece para kazanmak ve birikim yapmak istiyorsanız mantıklı, çünkü türkiyedeki gibi rahat rahat çalışılan bir ortam yok, çoğu işimiz inşaat, elektrik ve şantiye olduğu için akşama kadar zaten eşşek gibi çalışıyorsunuz.

  türkiye her ne kadar tayyibin elinde felakete doğru yaklaşıyor olsa da er geç bir gün yine toparlanacaktır. herkes terk etmesin oraları. biz de diğer gidenler de elbet işlerimizi bitirip bir gün geri döneceğiz. en kötüsü emekliliğinde döner. kimse ömrünün sonuna kadar burada ya da başka bir yerde yaşamak istemez, sonuçta dünyanın en güzel ülkesine sahibiz. birazcık da bilincimiz artınca daha güzel olacak.
  tarihi en kötü olanınız dahi biliyordur ki 1071 yılında bizler de bir kaç türkmen boyu olarak anadoluya yerleştik ve bin yıldır orada yaşıyoruz. bu büyük bir tarihtir.
  sonuç olarak hepimizin kökeni hazar denizinin diğer kıyısına dayanıyor ve hepimiz türkmen boylarından gelmeyiz her ne kadar anadolu da 72 millet ile karışmış olsak ta çoğunluğu teşkil eden ana genimiz türkmen genidir.
  unutmayın ki biz arap kültürü, onlar da rus kültürü altında yüzyıllarca yoğrulmadan önce aynı hayatı yaşıyorduk.
  tabi dünya yozlaştığı için bu sözler bir çoğunuz için anlam taşımıyor.
  paranızı kazanın ve oradaki eski atalarımızı saygıyla anın ve sapıtmadan sevgili bulabiliyorsanız bulun, kazanova olma psikolojisi ile gelmeyin, brad pitt sanmayın kendinizi. öyle olsaydınız türkiyede daha güzel kızlar sizi bulurdu zaten. burda da size rağbet varsa bir şey olduğunuzdan değil, yukarıda saydığım sebeplerden kızlar sizinle ilgilenir. bunu da kötüye kullanır, abartırsanız, hem kendi ruhunuz dağılır hem de eninde sonunda patlarsınız. işinizden de olursunuz, sonra da tıpış tıpış dönüp oradan küfredersiniz, türkmenistandan çok kaderinize.
  bunun dışında zaten teknik adamlarsınız bir çoğunuz, mantık bilimini hepiniz çok iyi biliyorsunuz, bu ülkedeki mantık ta aynı, sen karşıdakine nasıl davranırsan o da sana öyle davranır, rüşvet psikolojisindeki polise bile saygılı davran ve ciddi ol, o bile sana dokunmaz ve çekilir köşesine.

  hepinize iyi araştırmalar..

 7. Ziyaretçi
  Herkez e selam .Önce Kazakistan da dan bahsederek konuya gireyim.6 ay çalıştım ve 6 ay boyunca polisle yada vatandaşlarınla bir problemim olmadı.Ama çok arkadaşım polise rüşvet vermekten bir aylık kazançları gitmiştir.En basit bir olayı anlatayım .15 kişilik bir gurup geldi ve 3 ncu gun 200 dolar avans aldılar.Avans aldıkları akşam hepsi Ker.denilen yere görmemişler gibi taksilere binip gittiler geriye 8 kişi geldi.Daha ilk günlerinde amaçlarının ne olduğu ve ne için geldikleri belli oldu.şirkette kayıt ve işlemler için pasaportlarını teslim etmişlerdi.Almayı dahi bekleyemediler.8kişi sabaha karşı geldi ceplerindeki son kuruşa kadar polise rüşvet olarak vermiş olarak geldiler.Birincisi yurt dışına neden gidiyorsun.Amacın ne.Amacın karı kız için ise o parayı verdikten sonra her yerde bulabilirsin .Ama amac para kazanmak geleceğin için birikim yapmak ise eğer ailen varsa çocuklarının rızkı için gidiyorsan işin ne diskolarda ve barlarda.İşin ne karılarla.O kadar zorlugu ve gurbeti ,vatanından ,ailenden uzaklarda çekeceksin ve kazandıgını orada yiyeceksin.İlle ben hayatımı yaşamak istiyorum diyorsan .çalış ,biriktir Moskova ya turistolarak git yada memleketinde özgurce ye iç.Her ülkenin kendine has gelenek ve adetleri var,kanunu var.Türkiyeyi oraya götürmeyin .Sizler nasıl kabul edemiyorsanız onlarda kabullenemezler.Gittiğin ülkenin kanunlarına ve adetlerine uyun ve saygı gosterin .O zaman başınız ağrımadan yaşarsınız ve kazanırsınız.

 8. Ziyaretçi
  arkadaş yazdıklarına katılıyorum.Amaç para kazanmaksa eger buradan guzel yer olmaz.Sabahtan akşama kadar çalış ve bide hovardalık yap,ertesi gün gene erkenden kalk işe git.İş yeride senden performans beklesin.Kimsenin tavuguna kış demezsen sana da dokunan olmaz arkadaş.Kazakistan,kırgızistan,türkmenistan,Rus hükümdarlıgıaltında kalmış bu ülkelerde polisin rüşvet alması sıradan bi olay.Özellikle Türkler yürüyen ATM makinası gibi.Ama kurallara uyarsan paran herzaman makinede kalır ve faiizini deTürkiyede yersin.Rüşvet vermezsin.

 9. Ziyaretçi
  Merhaba bende eşimin işi dolayısıyla oraya yerleşmek üzereyim ama yazılanları okuyunca korktum açıkçası gerçekten yaşanmayacak bir yer mi benim iki kızım var üçüncü bebeğim geliyor doğumdan sonra gideceğim inşallah güzel birşeyler yazacak plan yok mu ? Saygılar

 10. Ziyaretçi
  gidende kaşar olur gelir bugün geldim türkmenistandan erkek bi vatandaş olarak bize göre güzel

+ Yorum Gönder
8. Sayfa BirinciBirinci ... 356789101113 ... SonuncuSonuncu


türkmenistanda yaşam,  türkmenistan gece hayatı,  türkmenistanda yaşam şartları,  türkmenistan yaşam,  türkmenistanda gece hayatı,  Turkmenistanda yasam