+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Uluslararası Sınavlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Uluslararası Sınavlar
  Uluslararası Sınavlar

  Test of English as a Foreign Language (TOEFL)


  Yurtdışında İngilizce eğitim veren üniversitelerin hemen hepsi, anadili İngilizce olmayan yabancı öğrencilerden, giriş şartı olarak, TOEFL İngilizce sınavında yeterli puan isterler. TOEFL, okuduğunu ve dinlediğini anlamayı, kelime ve deyim bilgisini ve İngilizce yi doğru kullanmayı ölçen çok seçmeli bir testtir.
  TOEFL' da puanlar 40-300 arasında dağılmaktadır. Akredite olan üniversitelerde öğrenim yapmak isteyen öğrencilerin üniversiteye göre değişmek üzere 173-250 arasında bir puan almaları gerekmektedir. Belli bir üniversitedeki değişik fakültelerin farklı kabul puanları olabilir. Genellikle, Community College' lar 133-173, State University of..' lar 173-213, University of 'lar 213-250, ..Institute of Technology ve Harvard, Yale gibi üniversiteler 250+ civarında bir TOEFL derecesi isterler.
  Computer-based TOEFL sınavı bütün yıl boyunca dünya çapında yüzlerce değişik bölgede uygulanmaktadır. Türkiye'de ise İstanbul, Ankara ve İzmir'de verilmektedir. Dünyadaki bütün sınav merkezlerinin listesi için TOEFL Bilgi Kitapçığı'ndan yararlanabilirsiniz..
  Bu testlerle ilgili bir ayrı olay da test formlarının altında başvurulması planlanan okulların kodlarının not edilmesi olayıdır. Bu yapılırsa, testlerin sonuçları belli olur olmaz bu sonuçlar adı yazılı okullara resmen bildirilir. Bu yapılmadığı taktirde, sonuçlar belli olduğunda, sonuçların tekrar ayrı bir formla başvurulacak okullara bildirilmesi gerekir. Böyle olduğu taktirde TOEFL testinin sonucunun daha uzun bir sürede okullara gitmesi söz konusu olacaktır.
  Başvurularınızı telefon, faks ya da posta yolu ile yapmanız mümkündür. Ödeme şekli olarak ise kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartınızın reddedilmesi durumunda başvurunuz iptal edilecektir.
  TWE (Test of Written English)

  TWE (Test of Written English), 30 dakikalık bir komposizyon yazma sınavıdır. Bu sınav için TOEFL ücretine ek olarak bir ücret ödemenize gerek yoktur. Bu sınav 6 üzerinden notlandırılır ve TOEFL notunuzdan ayrı olarak bildirilir. Bazı okullar TOEFL ile birlikte TWE sınavına girmenizi de şart koşabilir. Başvurduğunuz okulun TWE sınavını istemesi halinde, her TOEFL tarihinde TWE verilmediği için, TOEFL'a gireceğiniz gün TWE'nin de veriliyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Unutmamanız gereken bir başka nokta da TOEFL'a girmeden sadece TWE sınavına giremeyeceğinizdir.
  Scholastic Aptitude Test(SAT)

  Üniversitelerinde lisans düzeyinde öğrenim yapabilmek için koşulan şartlardan bir tanesi de SAT genel yetenek ve bilgi testinden yeterli puan almaktır. Okulların çoğu, bu sınavın birinci kısmı olan SAT Reasoning Test; SAT 1' i almalarını ister. Bu test, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu yönüyle ve zorluk derecesiyle, Türkiye' de yapılmakta olan üniversite giriş sınavına (ÖSS) benzerlik gösterir.
  SAT'da en düşük puan 200, en yükseği ise 800'dür. Giriş için gerekli puan ise okuldan okula ve bölüme göre değişir.
  SAT'nin genel yetenek ve bilgi testinden başka, Alan testleri(Subject Tests; SAT II) adı verilen testler de vardır. Bunlar fizik, matematik, biyoloji, kimya, tarih, edebiyat konularında veya yabancı dillerde olabilir. Üniversitelerin bir kısmı bu testlerden bazılarına da ayrıca girilmesini isteyebilirler.
  Graduate Record Ex-----tion(GRE)

  GRE, üniversitelerde mühendislik ve temel bilimler alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmak üzere başvuruda bulunan öğrencilerden istenen bir testtir. Genel Yetenek ve mesleki olmak üzere iki kısımdan ibarettir.
  Genel yetenek testi üç bölümden oluşur. Bunlar sözel, sayısal ve analitik bölümlerdir. Genel yetenek testinin bir örneği GRE bilgi ve başvuru formu ile birlikte temin edilebilir.
  GRE meslek testi ise; bilgisayar bilimleri, biyoloji, ekonomi, matematik vb. sahalarında verilmektedir.
  GRE'de puanlar 200-800 arasında dağılır. Öğrencilerden giriş şartı olarak istenen puan üniversitelere ve bölümlere göre farklılıklar gösterir.
  GRE'nin önemli bir diğer özelliği, öğrenci hakkındaki bilgilerin üniversitelere iletilmesini sağlayan �Student Search Service� adlı hizmettir. Bundan yararlanmak için GRE başvuru formundaki ilgili yerleri doldurmak yeterlidir. Bunun sonucunda niteliklerinizi uygun gören üniversiteler sizinle temasa geçebilirler.
  Graduate Management Admission Test(GMAT)

  İş idaresi, işletme sahasında ve bunun alt dallarında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyen öğrencilerden istenen test şeklinde bir imtihandır. GMAT'de puanlar 200-800 arasında dağılır. 460 ve üzeri yaklaşık üst %50'ye denk gelir. GMAT'den düşük puan alan kişinin, ders notları yüksek olsa bile, üniversite kabulü güçleşir. Genellikle okullar minimum 500 puan isterler.
  MCAT

  Amerika'daki tıp okullarının tamamına yakını başvuru esnasında MCAT sınav sonucunu zorunlu kılmaktadır. MCAT sınav sonucu Tıp okullarına başvuru sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır.
  IELTS SINAVLARI

  IELTS sınavları The British Council(BC), The University of Cambridge Local Ex-----tions Syndicate(UCLES) ve International Development Program of Australian Universities(IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilmiş bir dil sınavıdır.
  IELTS sınavları Türkiye'de sadece The British Council'in Ankara, İstanbul ve İzmir ofislerinde uygulanır.
  Sınavla ilgili bilgi ve kayıt formları The British Council ofislerinden veya web sayfasından temin edilebilir.


  Kayıt Şartları
  Telefonla kayıt yapılmaz.
  Kayıt için önceden yer ayrılmaz.
  Adayların, kontenjan kaldığı taktirde, sınav tarihinden en geç bir hafta önce kayıt yaptırmaları önerilir.
  Talebin çok olduğu dönemlerde en az 10 aday olmak kaydıyla ek sınav programlanabilir.
  Adaylar kayıtlarını şahsen yaptırırlar. İstisnai durumlarda gerekli belgelerin ne olduğu The British Council Sınav Bölümlerinden öğrenilebilir.
  Şehir dışından kayıt yaptıracak adaylar
  Önceden telefonla yer olup olmadığını öğrenirler; başvuru formu isterler.
  Yer olduğu taktirde sınav ücretini aşağıda verilen banka hesabına yatırırlar.
  Dekontta mutlaka adayın adı soyadı, sınav adı: IELTS, hangi tarih için kayıt yaptırdığı, hangi ilde sınava gireceği yazılı olmalıdır.
  Dekont, müracaat formu ve kimlik fotokopilerini sınava girecekleri ilin sınav bölümlerine fakslarlar.
  Kayıt İçin Gerekli Belgeler
  2 adet farklı resmi kimlik belgesi
  (Nüfus cüzdanı, Pasaport, Sürücü Belgesi v.b)
  2 Fotoğraf(birbirinin aynı)
  Sınav Ücreti
  Boş Zarf: Adaylar üzerinde sınav sonuç belgesinin kendilerine gönderilmesini istedikleri adresin bulunduğu, bir boş zarf getirirler.
  Sınav Ücreti
  Sınav Ücreti £85.00 İngiliz Sterlini olup, yalnızca Sterling(£) veya Türk Lirası(TL) olarak kayıt sırasında ödenir.
  Sınav Sonuç Belgelerini erken almak isteyen adaylar(örneğin sınavdan 48 saat sonra) £25.00 karşılığı TL ödeyerek Express Marking (Hızlı Okuma) talep edebilirler. Adayların bu isteklerini kayıt sırasında belirtmeleri gerekir.
  Şehir dışından kayıt yaptıran adaylar sınav ücretlerini banka havalesi yolu ile ödeyebilirler. Bu adaylar ödeme yapmadan önce sınavda yer olup olmadığını telefonla öğrenmelidirler.
  Banka Hesap Bilgileri

  Ankara ve İzmir İŞ BANK GOP Şb-Ankara
  Hesap No 4241-162826
  İstanbul İŞ BANK BEYOĞLU Şb İstanbul
  Hesap No 0138 645
  Kayıt Gün ve Saatleri

  Ankara Pazartesi ve Perşembe günleri

  14.30-16.30 arası
  İstanbul Hafta içi Çarşamba hariç
  09.00-17.00 arası
  İzmir Hafta içi hergün
  14.00-18.00 arası
  Transfer
  Adaylar sınavlarını ileri bir tarihe transfer edebilirler.
  Transfer işlemi sadece bir kez yapılır
  Sınav tarihinden en az 20 iş günü önce müracaat edenlerden transfer ücreti alınmaz.
  20 iş günü içinde müracaat edenlerden £42.50 karşılığı TL. transfer ücreti alınır.
  Kayıt İptali
  Adaylar herhangi bir nedenle kayıtlarını iptal edebilirler.
  Sınav tarihinden en az 5 iş günü önce başvuranlara £42.50 karşılığı TL. geri ödeme yapılır
  5 iş günü içinde başvuranlara geri ödeme yapılmaz.
  Sınav İçin Temin Edilebilecek Malzemeler

  • IELTS el kitapçığı(ücretsiz)
  • Kayıt ve sınav ile ilgili broşür(ücretsiz)
  • Kayıt Formu(ücretsiz)
  Sınav Örnek Kitapçığı ve kaset
 2. BilgeAdam
  Yeni Üye

  Merhaba Arkadaşlar,

  BilgeAdam Test Merkezi olarak UluslarArası Sınavlarda ilk kimlik olarak Ehliyet yada Pasaport ibraz etmek zorunludur.

  Bilginize.
 3. Humanity
  Yeni Üye
  konu için teşekürler.
+ Yorum Gönder