+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yurtdışında Eğitim Forumunda Malta'da Eğitim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Malta'da Eğitim
  Malta'da Eğitim


  Malta, Akdeniz'de Sicilya'nın güneyinde yer alır ve üç takımadadan oluşur: Malta, Gozo, Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta, 237 km yüzölçümüne sahiptir.

  Nüfus


  Ortalama nüfus yaklaşık 400,000 civarındadır ve 28,000'i Gozo'da yaşamaktadır. Comino'da ise sadece az miktarda çiftçi bulunmaktadır. Malta'da kilometrekareye 1200 kişi düşmektedir.

  Dil


  Malta'nın ana diline "Malti" adı verilir. Dil, Arapça bir yapıya ve gramere sahiptir, ancak, Sicilya dilinden, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce'den gelen kelimelerle de karışmıştır. Malti, Latin alfabesiyle yazılan tek Sami dilidir. Ancak hem Malti hem de İngilizce ülkenin resmi dili sayılmaktadır. Bunun yanı sıra İtalyanca da geniş bir kesimce kullanılmaktadır. Seyrek de olsa, Fransızca ve Almanca konuşanlar da vardır.

  Elektrik


  Elektrik kaynağı 240 volt, tek fazlı ve 50 devirlidir. Malta'da 13 amperlik 3 iğneli, dikdörtgen prizler kullanılmaktadır.

  Para


  Malta'nın para birimi Malta Lirası'dır (LM) ve ondalıklıdır. 1 Malta Lirası 100 sente ve her bir sent de 10 mile bölünmüştür. 1c, 2c, 5c, 10c, 25c, 50c ve 1Lm madeni para, 2Lm, 5Lm, 10Lm ve 20Lm banknotları vardır. Para genellikle pound olarak adlandırılır ve bazen £ simgesi kullanılır. 1 Malta Lirasının değeri, 1 Yeni Türk Lirası 30 Kuruşa eşittir. Nakit paralar, otellerde, bankalarda, döviz bürolarında ve bazı turist mağazalarında değiştirilebilir.Valletta, Sliema, Bugibba gibi, yabancı para verip anında yerine Malta parası alabileceğiniz başlıca turist şehirlerindeki bankalarda 24 saat açık döviz makineleri bulunur.

  Ayrıca, havaalanında sadece yolculara hizmet veren 24 saat açık bir döviz bürosu vardır. Başlıca bütün seyahat çekleri otellerde, bankalarda ve döviz bürolarında bozdurulabilir. pound, sterlin, Alman markı ve Amerikan dolarları en çok tercih edilen para birimleridir. Maltadaki bütün ana şehirlerde, kredi kartı ve PIN kullanarak nakit Malta parası çekebileceğiniz ATM'ler vardır. Western Union yoluyla Maltaya para transferi yapabilirsiniz.

  Çalışma Saatleri ve Tatiller


  Bankalar, pazartesi-perşembe günleri 08:30-12:45 saatleri arasında açıktır. Öğleden sonraları genelde bankalar kapalıdır. Cuma günleri mesai 14:30 - 16:00 arasıdır. Cumartesi günleri bazı şubeler 8:00 - 11:30 arası çalışmaktadır.
  Mağazalar genellikle pazartesi-cuma arası 09:00 - 19:00 saatleri arası açıktır. Ancak bir çok mağaza öğle saatlerinde 3 saat kapalı kalmaktadır. Bazı turistik yerlerde mağazaların kapanma saatleri gece 22:00'ye kadar uzayabilmektedir. Cumartesi günleri mağazalar daha kısa süreyle çalışır. Pazar günleri mağazaların önemli bir kısmı kapalıdır.

  Medya


  Devlete ait iki televizyon kanalı ile Malti dilinde yayın yapan yarım düzine kadar reklam kanalı vardır. Uydu ve kablolu televizyon kullanımı da mevcuttur. Ayrıca, bir çok yerel radyo istasyonu vardır. Times of Malta, Malta Independent, Malta Today gibi gazeteler vardır. Bunlara ek olarak; İngiliz, Alman, Fransız ve İtalyan gazeteleri merkezi turist şehirlerinde, genellikle yayımlandığı günün akşamında bulunabilir.

  Haberleşme


  Telefon kulübeleri sokaklarda ve Maltacom bürolarında yaygın olarak mevcuttur. Madeni parayla çalışan telefon kulübeleri sarı, kartla çalışanlar gümüş renktedir. Şehir içi telefon görüşmeleri 10 cent tutar. Akşam altı ve gece yarısı arasında ve Cumartesi-Pazar günleri (yoğun olmayan günlerde) yapılan uluslararası görüşmelerde %20 indirim uygulanır. Gece yarısından sabah saat sekize kadar yapılan görüşmelerde (gece tarifesi) ise %36ya varan indirim uygulanır. Bunun bir alternatifi olarak Maltada çok yaygın olan Internet Telefon Sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sistemlerle Türkiyeyi dakikası 10 cente aramanız mümkündür.

  İklim


  Maltada tipik Akdeniz iklimi hakimdir; kışları ılık, yazları ise sıcak ve kurak geçer. . Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta'da bilinmeyen terimlerdir.

  Ulaşım


  Malta Adaları'na ulaşım pek çok ülkeden sürekli ve direkt hava ve deniz yoluyla mümkündür Malta'da toplu taşımacılık adayı turlamak için en ucuz ve verimli yolu sunar. Valletta'daki ana otobüs terminalinden Malta'nın her yerine otobüs seferleri düzenlenmektedir. Otobüs güzergahları 15 ile 35 sent arasında ücretlendirilmektedir. Public Transport Association (Toplu Taşıma Kurumu, PTA) Maltadaki otobüslerle sınırsız seyahat etme hakkı veren, bir/üç/beş/yedi günlük, 1.50/4/4.50/5.50/Lm tutarında otobüs kartları verir. Bu kartlar, City Gate Terminusdaki, Sliema Ferry Terminusdaki, Bugibba Terminusdaki PTA bürolarından ve Valletta Banka şubelerinden alınabilir. Malta da trafik soldan işlemektedir. İsterseniz araba kiralayabilirsiniz. Ayrıca, son zamanlarda ATB'yle (all terrain cycles) birlikte bisiklete binmek bir hayli popüler olmuştur.

  Yiyecek


  Malta çok kaliteli restoranların bulunduğu bir bölge olarak bilinmez, ancak, yemek hem güzel hem de ucuzdur. Yemekler üzerinde görülen en belirgin etki Sicilyadan gelmektedir ve bir çok ucuz restoranda makarna ve pizza bulunur. İngiliz tarzı yemekler de (ızgara pirzola, sosis ve patates püresi, ve sebzeli rosto gibi), yaygın olarak bulunabilir.
  *Maltada yabancı öğrencilere çalışma izni verilmez.
 2. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Malta'da Eğitim

  MALTA VİZESİ: Malta Türk vatandaslarina, Ocak 2003 tarihinden itibaren vize uygulamaya başlamıştır. Malta vizesi için, Vize görüşmesi yoktur. Vize için ekonomik durum belgeleri vb. hiç bir doküman talep edilmez. Malta vizesi için, okula kayıt sırasında Malta vize formunu doldurulur. Okul kayıt formuyla beraber, vize formu da okula fakslanır. 1 hafta içinde okul vize sonucunu fakslar. Ayrıca, eğitiminize devam etmeniz ön koşuluyla Malta'da iken vize sürenizin uzatılması kolaydır.

  Nüfus


  Başvuru için Gerekli Belgeler:

  1. Vize başvuru formu,
  2. Gideceğiniz eğitim kuruluşundan kabul mektubu ( acceptance) ,
  3. Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi,
  4. Pasaportunuzdaki yazılı sayfaların fotokopileri
  *Ayrıca; Maltaya girerken havaalanında 2 adet fotoğraf vermeniz gerekmektedir.
  Malta Dil Okulları
  Sprachcaffe Dil Okulu
  OKUL HAKKINDA BİLGİ
  Malta'daki tek devlet üniversitesi olan University of Malta nın kökeni 1592 yılında kurulmuş olan "Collegium Melitense" okuluna dayanmaktadır.

  80 farklı ülkeden 500 yabancı öğrenciyle beraber yaklaşık 9800 öğrencisi vardır.  İngilizce eğitim veren Malta Üniversitesi'nin 10 fakültesi vardır: Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği, Edebiyat Fakültesi, İktisat, İşletme ve Muhasebe, Diş Hekimliği, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Tıp, Fen Bilimleri, Teoloji.
  Lisans Öncesi Programlar: 2 farklı lisans öncesi program vardır:

  1- Foundation Studies Courses: 1 yıllık hazırlık kurslarıdır. Lisans eğitimi için gerekli tüm niteliklere sahip olmayan denizaşırı öğrenciler için tasarlanmıştır. İngilizce derslerinin (okuma, yazma, dinleme, konuşma, dilin teorik ve bilimsel kullanımı, vb.) yanı sıra, öğrencinin lisans yapacağı alanla ilgili olarak bilgi sahibi olması gereken matematik, fizik, bilgisayar, biyoloji, kimya ve iktisat gibi dersleri de içerir.
  2-Junior College: 2 senelik ön lisans programıdır. Program dahilindeki dersler; Malta Dili, İngiliz Dili, Fransız Dili, İtalyan Dili, Alman Dili, Muhasebe, Maliye, Pazarlama, Bilgisayar Ve Enformasyon Teknolojileri, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Çevre Bilimleri, Ev Ekonomisi, Coğrafya, Tarih, Din, Sosyoloji, Felsefe, Resim, Müzik.


  Lisans Programları: Arapça&Yakın Doğu Dilleri, Arkeoloji, İngiliz Dili, Fransız Dili, Tarih, Uluslararası İlişkiler, İtalyan Dili, Malta Dili, Felsefe, Sosyoloji, Diş Hekimliği, Muhasebe, İşletme, İktisat, Pazarlama, Bankacılık & Maliye, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen & Teknik Eğitim, Psikoloji, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kamu Hukuku, Ticaret Hukuku, Ceza Hukuku, Avrupa Hukuku, Genel Hukuk, Tıp, Eczacılık, Biyoloji, Kimya, Psikiyatri, Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar Mühendisliği ve Yapay Zeka, Matematik, Fizik, Kiliseler Tarihi, Felsefe, Bölge Planlama, Şehir Planlama.

  Başlama Tarihi:
  (1. Yarıyıl) 3 Kasım 2005 / 4 Şubat 2006
  (2. Yarıyıl) 6 Şubat 2006 / 7 Temmuz 2006


  Eğitim Ücretleri: ( 2005-2006 akademik yılı için)

  Lisans öncesi programlar; 1300/1500 Lm

  Lisans programları;
  *Edebiyat programları; 1700 Lm
  *Fen programları; 2600 Lm
  *Diş hekimliği; 6000 Lm
  *Tıp; 10000 Lm

  Lisansüstü programları:
  *Sözel Bölümler; 2400 Lm
  *Sayısal Bölümler; 3000 Lm
  *MBA; 3300 Lm

  Konaklama Seçenekleri: Kampüse 4 km uzaklıktaki öğrenci yurtlarından ve özel sektör tarafından sağlanan konaklama seçeneklerinden yararlanılabilir.

  Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
  Başvuru formu
  Başvuru ücreti (40 Lm)
  Transcript, not çizelgesi
  2 adet referans mektubu
  İngilizce yeterlilik belgesi ( TOEFL veya IELTS)*
  Nüfusa kayıt örneği
  Pasaportun ilk sayfası ve geçerlilik tarihi yazılı sayfasının fotokopileri
  *Foundation Sudies Course için TOEFL-computer based 173, TOEFL-paper based 500 ya da IELTS 5.5 skoru gerekmektedir.
  *Lisans programları için; TOEFL-computer based 213, TOEFL-paper based 550 ya da IELTS 6 skoru gerekmektedir.
  *Yüksek lisans için TOEFL-computer based 280, TOEFL-paper based 650 ya da IELTS 6.5 skoru gerekmektedir.

 3. Uğur Baki
  Devamlı Üye
  OKUL HAKKINDA BİLGİ

  Okul, adanın başkenti olan Vallettaya otobüsle 15 dakika veya feribotla 5 dakika uzaklıkta olan Sliema adlı tatil yöresindedir. 1990 yılında kurulan okulda, 70 sınıf, öğrenci kafeteryası ve bir de kitapçı bulunmaktadır.
  KURSLAR (Minimum yaş 18/Minimum kurs süresi 2 hafta)
  Genel İngilizce: Haftada 20 ders, her seviyede günlük İngilizce. Başlangıç seviyesi hariç her Pazartesi. En fazla 10 kişilik gruplar.
  Maxi Intensive: Haftada 30 ders , başlangıç seviyesi hariç her Pazartesi. En fazla 10 kişilik gruplar.
  Mini grup Intensive: En fazla 6 kişilik gruplarda haftada 30 ders. Başlangıç seviyesi hariç her Pazartesi.
  İş İngilizcesi: En fazla 5 kişilik gruplarda haftada 20 ders. Profesyoneller, orta ve daha yüksek seviyeler için. En az 2, en fazla 4 hafta. Her Pazartesi.
  Cambridge Hazırlık Kursu: FCE, CAE, CPE: 8 veya 13 haftalık kurskar, haftada 30 ders (en fazla 10 kişilik sınıflar)
  IELTS Hazırlık Kursu: Haftada 30 ders 8 hafta kurs, en fazla 6 kişilik gruplar.

  ÖZEL KURSLAR
  Gençlik kursları (14-18 yaş arası, en fazla 4 hafta): Kurs programı aktivitelerle doludur. Kurslar ana okul binasından sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan ek binada Paskalya ve Yaz tatili dönemlerinde verilir.
  Marsalform ve Gozoda Yetişkin Yaz kursları: Genel ve yoğun programlar Gozo adasında Mayıs2tan Ekime kadar verilir.
  KONAKLAMA SEÇENEKLERİ
  Aile yanı konaklama iki/tek kişi: yarım pansiyon
  Apartman dairesi iki/tek kişi: yemek hariç. Il Merill adındaki bu apartman kompleksi okulun hemen yanındadır, ayrıca çatısında havuz vardır.)
  Çok sayıda konforlu yurt, apartman dairesi ve otel, okul ve Siemanın merkezinden kısa mesafe uzaklıkta konaklama imkanı sunar.

 4. Kül Tigin
  Yeni Üye
  Malta'da Eğitim


  Malta'da Eğitim.gifmaltada-e-itim1.jpg

 5. yubiba
  Yeni Üye
  Konu içinde yer alan bilgiler zaman aşımına uğramış. Yurtdışı Bilgi Bankası Malta ve Maltada eğitim hakkında en doğru ve güncel bilgileri sunmaktadır. Ayrıca Maltada eğitim almış öğrencilerin yorumları ile dil eğitimi konusunda doğru tercih yapabilirsiniz.
  Kod:
  http://yubiba.com/


 6. Ziyaretçi
  giden arkadaşlarım memnun kalmadı sadece eğlendik dediler kararsızım :/

 7. Ziyaretçi
  Yurtdışına gidip ingilizce öğrenmek biraz zor geliyor bana önce burda öğrenmek istiyorum infolang dil kursuna gidiyorum, kurstan çok memnunum epey de şey öğrendim diyebilirim ancak belki kurlar bittiğinde pratik yapmak için gidebileceğim yerlerden biri olabilir.

+ Yorum Gönder


malta forum