+ Yorum Gönder
Tekerleme Fıkra ve Zeka Soruları ve Bilmeceler Forumunda Bilmece ve Bulmaca Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilmece ve Bulmaca Hakkında Bilgi
  Bilmece ve Bulmaca Hakkında Bilgi

  Bilmece ve Bulmaca İle İlgili Bilgi  Bilmeceler ve Bulmacalar: Eğlenceli zekâ oyunları.

  Bilmecelerin amacı, bir şeyin adını söylemeden, niteliklerini de üstü kapalı söyleyerek, o şeyin ne olduğunu karşısındakine buldurmaktır.

  Bulmacalar ise, gazete ve dergilerde, resimler, çizgiler veya başka yollarla bir sözcüğü veya bir tümceyi, bir atasözünü buldurma oyunudur.

  Eski çağlarda insanlar bilmece sormayı bir zekâ savaşı haline getirmişlerdi. Bilemeyen, bilmeceyi sorana bir bağış vaadinde bulunur, doğru cevabı öyle öğrenirdi.

  Tarihî bilmeceler içinde. Sfenks’in kral Oidipus’a sorduğu bilmece ünlüdür: Hangi yaratık doğduğu zaman 4, olgunluğunda 2, yaşlılığında 3 ayaklıdır? Bu bilmecenin cevabı, önce emekleyen, sonra kendi ayakları üstünde duran, yaşlılığında da ancak bir baston yardımıyla yürüyebilen insandır.  Bilmece ve Bulmaca.jpg.  Bulmacalarda ise onu çözecek olana, bazen küçük rakamlar, veya harflerden oluşan bir dizi verilir ve bu dizideki resim veya çizgilerin adlarından yararlanarak, istenilen bir sözcüğün, deyimin veya tümcenin, ya da atasözünün bulunması istenir. Çapraz bulmacalar bulmaca türünün en yaygın olanıdır. Bazı harfleri birbirine rastlayacak biçimde yatay ve dikey olarak iki sırada dizili sözcükleri bulma esasına dayanır. Sorucu, tanımları verir, bulacak olan, bu tanımlara göre önerdiği sözcüğün harflerini boş karelere doldurur. Yarım heceleri bütünleyerek sözcükleri bulmak, boş bırakılmış sözcükleri akıldan bularak eksik tümceleri tamamlamak esasına dayanan bulmacalar da vardır.

  Gerek bilmeceler, gerek bulmacalar, özellikle gelişme çağında bir tür zihin jimnastiği yerine geçer ve zekânın bilenmesine yarar. Yetişkinler ise, çapraz bilmeceleri ve gazete bulmacalarını, özellikle uzun otobüs ve tren yolculuklarında hem boş zamanları doldurmak, hem de zihnin düşünce konularını değiştirmek bakımından çok tutarlar.
 2. ismail eski
  Devamlı Üye

  bilmece ve bulmacalar gerçekten zeka geliştirici ve beyin dinlendirici şeylerdir ve çoğu insan bunlarla ilgilenmeyi hobi haline getirmiştir.
+ Yorum Gönder


bulmaca ile ilgili bilgiler,  bulmaca hakkında bilgi,  bulmaca hakkında bilgiler,  bulmacalar hakkında bilgi,  bulmaca ile ilgili bilgi,  bilmeceler hakkında bilgi