+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Ziraat ve Tarım Forumunda Zirai Bilgi ve tanıtım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Zirai Bilgi ve tanıtım
  Bağlarda Küsküt


  Küsküt, asalak tek yıllık bir bitkidir. Omcaya sarılarak onun gelişmesine mani olur ve onu kurutur. Bu parazit yabancı ota halk, çor verem otu, şeytan saçı, kızıl ot gibi isimler verirler.
  Bağlarda Küsküt.jpg
  Bağ kuşkulunun gövdesi 1-3 mm kalınlıkta, koyu kahverengi ve sert olmasıyla diğer küsküt türlerinden ayrılır.

  Toprağa kendiliğinden dökülen küsküt tohumlan uygun toprak nemi ve sıcaklık bulunca çimlenir. Sonradan omcanın gövde renginde 10-15 cm boyunda çimlenme dalı uzatarak, ucunda bir kıvrılma ile omcaya sarılır. Dallarında bulunan tarak dişi gibi çıkıntıları ile tutunur ve bitkinin öz suyunu emerek büyümeye başlarlar ve topraktan ilgiyi keser.

  Küskütün ikinci bir çoğalma şekli, küskütün tutunmasına yarayan tarak gibi çıkıntılı kısımlarından kopan parçacıkların omca üzerine düşerek tutunup gelişmesi ile olur. Bitki üzerinde tutunup gelişmiş küskütün iplik dallarında çok sık top şeklinde çiçek açar. Çiçekler kümeler şeklinde olup renkleri pembe, menekşe ve bazen de sandırlar ve temmuzdan eylül ayına kadar görülürler. Her bir top yüzlerce tohum taşır. Tohumların bir kısmı olgunlaşır toprağa düşer ve hemen çimlenir. Bir kısmı da toprak yüzeyine yakın kısımda kalır ve 5-15 yıl durgun bir halde çimlenme gücünü kaybetmeden durur.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Köksüz ve sapları pembe renkli bir bitki olan Küsküt, yonca ve ısırgan otu bitkisinin üzerine sarılıp büyürler. Bu bitki yeni büyümeye başladığı zaman tohumunda ki besleyici maddeleri çabucak tüketir.
+ Yorum Gönder