+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Ziraat ve Tarım Forumunda Gübre Ne İşe Yarar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Gübre Ne İşe Yarar
  Gübre Ne İşe Yarar Kısaca

  Bitkiler çocuk gibidir. Çok ölçülü besine ihtiyaçları vardır. Toprak bitkinin sofrası-dır. Burada bitkinin başlıca besinini teşkil eden üç maddenin daima gereken ölçüde olarak bulunmasını sağlamak, bitkilerin iyi yetişmesinin ilk şartıdır.
  Gübre Ne İşe Yarar Kısaca.jpg
  Bitkilerin başlıca besini azot, potasyum ve fosfordur.

  Azot bitkinin büyümesini sağlar. Azotu az gelen bitki bodur kalır. Potasyum faal ve sıhhatli büyümeyi, fosfor da bitkinin bütünüyle kuvvetli olmasını sağlar. B*u maddelerin karışım halinde olması gerekir ; yoksa, hiçbir faydası olmaz.

  Bunları bitkiye sağlamak için kullanılan maddelere “gübre” denir. Doğal gübrede bu saydığımız üç eleman da vardır. Ancak, miktarları suni gübreye göre çok azdır. Bitki besini olan bu maddelerin Doğal gübrede ve çeşitli suni gübrelerdeki miktarı şöyledir.

  Azot. — Doğal gübrede % 5-10; suni gübrelerden sentetik azotta % 45, amonyum sülfatta % 20, sodyum nitratta % 16, kan tozunda % 5.

  Potasyum. — Doğal gübrelerde % 4-10; potasyum sülfatta % 50, odun külünde % 5.

  Fosfor. — Doğal gübrede % 3-10; süper fosfatlarda % 20, kemik tozunda % 25.

  Bitki ekimine ayrılan yerlere, toprağın 20-30 cm. derinine karıştırılmak üzere, çürümüş hayvan gübresi koymak gerekir. İnek gübresi kullanmamalı, Koyun ve at gübresi tercih edilmelidir. Kuş gübresi şerbet yapılarak kullanılır. Bir teneke kuş gübresi 10 teneke suda tutularak şerbeti alınır. Suni gübre daha çok ağaç ve çiçeklere yarar. İki litre suya 1 gr. yeterlidir.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Gübre, bitkinin beslenmesi için gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak amacıyla toprağa ilave edilen bir tür maddedir. Bitkilerin büyüyüp yaşamaları için azot, fosfor, azot, kalsiyum, magnezyum ve de bazı hallerden de molibden gibi elementlere muhtaç oluyor.
 3. Sultan
  Devamlı Üye
  Gübre bitkilerin yani tarlada ektiklerimizi daha çabuk ve daha verimli olduğunu biliyorum.
+ Yorum Gönder